Staż w dziale Logistyki

Requisition ID:  38818
Job Location(s):

Grodzisk Mazowiecki, PL

Job Description

Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwalają uzyskać więcej za mniej. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na innowacje z zakresu infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla klimatu.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a zdobyciem doświadczenia w Dziale Logistyki (Inbound Logistics) w Grodzisku Mazowieckim to zapraszamy do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym.

Obowiązki

  • Planowanie dostaw i nadzór nad ich terminowością,
  • Kontakt z zarówno lokalnymi jak i zagranicznymi dostawcami,
  • Uczestnictwo w projektach optymalizacji zapasu,
  • Praca w systemie SAP.

Nasze wymagania

  • Student lub absolwent kierunku studiów inżynierskich/magisterskich ze specjalnością logistyka, transport, inżynieria produkcji,
  • Bardzo dobra znajomość MS Office zwłaszcza Microsoft Excel,
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym,
  • Znajomość systemu SAP mile widziana, przewidywane szkolenie,
  • Umiejętność pracy w międzynarodowym zespole,
  • Otwarcie na potrzeby klienta, komunikatywność,
  • Dokładność oraz rzetelność.

Co oferujemy

  • Płatny staż na podstawie umowy zlecenie w wymiarze 40 godzin tygodniowo,
  •  Profesjonalne wsparcie ze strony opiekuna stażu (buddy’ego) i całego zespołu,
  • Dofinansowanie do obiadów w kantynie w Grodzisku Mazowieckim
  • Zdobycie doświadczenia w globalnym środowisku biznesowym u jednego z wiodących na świecie producentów w branży energooszczędnych rozwiązań.

Danfoss – Engineering Tomorrow

At Danfoss, we are engineering solutions that allow the world to use resources in smarter ways - driving the sustainable transformation of tomorrow. No transformation has ever been started without a group of passionate, dedicated and empowered people. We believe that innovation and great results are driven by the right mix of people with diverse backgrounds, personalities, skills, and perspectives, reflecting the world in which we do business. To make sure the mix of people works, we strive to create an inclusive work environment where people of all backgrounds are treated equally, respected, and valued for who they are. It is a strong priority within Danfoss to improve the health, working environment and safety of our employees.

Following our founder’s mindset “action speaks louder than words”, we set ourselves ambitious targets to protect the environment by embarking on a plan to become CO2 neutral latest by 2030.

Danfoss is an EO employer and VEVRAA Federal Contractor. All qualified applicants will receive consideration for employment without regard to race, color, religion, sex, national origin, age, disability, veteran status, or other protected category.

Danfoss engineers solutions that increase machine productivity, reduce emissions, lower energy consumption, and enable electrification.

Our solutions are used in such areas as refrigeration, air conditioning, heating, power conversion, motor control, industrial machinery, automotive, marine, and off- and on-highway equipment. We also provide solutions for renewable energy, such as solar and wind power, as well as district-energy infrastructure for cities.

Our innovative engineering dates back to 1933. Danfoss is family-owned, employing more than 42.000 people, serving customers in more than 100 countries through a global footprint of 95 factories.